بسم الله الرحمن الرحیم

نویسنده: سعید سپاهی

موضوع: اصلاح خانواده قسمت دوم

جلسه قبل گفتیم قدم اول برای اصلاح دیگران، اصلاح خودمون هست.

اینکه تلاش کنیم در امتحانات الهی ، بتونیم هر روز "عبد بهتری برای خدا" بشیم.

بله اون مادری که خودش اهل رقص و آواز و مسخره بازی باشه،خیلی از مشکلات به خاطر این پیش میاد که انسان، با طرف مقابلش درست رفتار نمیکنه.

نباید انتظار داشته باشه که بچه هاش باهاش درست برخورد کنن.

اون خانمی که اهل غر زدن و حرفای بیهوده زدن هست،معلومه شوهرش بهش احترام نمیذاره.

اون مردی که بی مسوولیته معلومه خانمش مدام هی بهش گیر میده.

اون زنی که شوهرش رو توی خونه کوچک میکنه معلومه که شوهرش نیاز خودش رو بیرون از خونه میخواد تامین کنه.

در کل اگه هر انسانی یه برنامه ی جامع خودسازی نداشته باشه، بدون شک گرفتار انواع گناهان و بلا ها میشه و مقصر اولش "خود اون انسان" هست.

انقدر که خوب بودن ما موثره، هییییچ راه دیگه ای موثر نیست.

خداوند متعال فرمود:
ان الله یدافع عن الذین آمنوا.

خداوند از بنده ی مومنش دفاع میکنه.

پس چرا ما که نماز میخونیم بازم دچار مشکلیم؟

حتما توی "مومن بودنمون" ایراد هست. اونو اصلاح کنیم،خداوند حتما به قولش وفا خواهد کرد

⚪️از این پیام به بعد وارد قسمت اصلی میشیم. ما برای اصلاح دیگران چند تا نکته رو باید مد نظر داشته باشیم.

اول اینکه این کار ، یه کار "زمان بر" هست. مثلا یه شوهری اهل بد اخلاقی هست.

خب اول مشکل این بنده خدا باید ریشه یابی بشه. بعد هم شاید چند ماه و چند سال برنامه ی منظم و حساب شده میخواد برای تغییرش،اینو نمیشه با چند کلمه و دو روزه اخلاقش رو خوب کرد.

باید به آرومی و صبورانه کار کرد

کمی شادتر!

دوم اینکه ما برای تبلیغ صحیح دین، باید یه مقدار "محبوب" بشیم بین اطرافیانمون ،خانمی که پیش شوهرش منفوره قطعا نمیتونه شوهرش رو اصلاح کنه.

اون فرد مذهبی که توی کلاس درسش پیش بقیه شاگردا محبوبیت نداره، "به سختی" کارش پیش میره.

خیلی ضروریه که با انجام یه سری از کارا، محبوبیت خودمون رو افزایش بدیم. اونم فقط برای رضای خدا.

مثلا شما آدم مذهبی هستی. لازم نیست همش با اخم و عصبانیت امر به معروف کنی! 

باید یه مقدار لطیف تر عمل کنی.

کلی موفق تر میشی.

مثلا بنده توی حوزه سعی میکنم همیشه لبخند بزنم. دوستانم رو که میبینم به گرمی سلام و علیک میکنم. سلاااام. به به! حال شما؟

یا به بعضی از افراد متناسب حالشون

میگم  ما خییلی دوست داریما!

ارادت کیلو کیلو!

خلاصه بستگی به هر فردی، ممکنه یه شوخی چیزی هم چاشنی کار کنم.
مخصوصا با جوانان و نوجوانان حتما یه شوخی جالب و متناسب میکنم. کلی میخنده و لذت میبره.

مثلا وقتی یه نفر یه اخلاق بدی داره نمیام همون اول کار مستقیما بهش تذکر بدم.گاهی ممکنه "شش ماه" باهاش خیلی خوب و گرم برخورد کنم بعدش یه موقع مناسب،بگم فلانی اگه سعی کنی غیبت نکنی خیلی بهتره. من چون دوستت دارم دلم نمیاد بری جهنم. تو خیلی حیفی.

طرف هم با روی باز ازم تشکر میکنه و حتی خیلی وقتا برنامه میخواد که بنده  این گروه و سایر موارد رو بهش پیشنهاد میدم.

تموم شد.

تربیت انسان به همین راحتیه

باورتون میشه؟!

امتحان کنید.

برای شوهرتون، پسر بزرگتون، برادرتون، همکلاسی هاتون و

یاحق التماس دعا

قرارگاه فرهنگی انقلاب اسلامی

مجموعه مردمی است نیاز به یاری شما داریم
لطفا صبور باشید.
سعید سپاهی
@pasdarak

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

باستان شناس آینده لوازم یدکی بیل مکانیکی دکتر و پزشک زیبایی و جراح پلاستیک اسم دختر و اسم پسر اکسیژن ساز مشاور شهر بیرجند متن ترانه